Önemli Bilgilendirmeler

 

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Erken Dönem / İlk 2 Hafta

 • Yaklaşık 1 hafta süreyle başınız yaklaşık 30- 45 derece dik olacak şekilde yatın ( yatarken 2 veya 3 yastık kullanabilirsiniz ), ilk 2-3 gün sırt üstü sonrasında ise yan yatabilirsiniz fakat burnunuzun yatak ve yastığa temas etmemesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrasında ilk 3 gün burun içini yıkama amacıyla musluk suyu kullanılmamalıdır (burun içine sadece reçetenizde yazılı olan serum veya deniz suyu spreyleri kullanılmalıdır ). İlk 3 gün burun içine su kaçmayacak şekilde dikkatli olacak şekilde yüz yıkanabilir ve duş alınabilir , sonrasında yine dikkatli olarak ve burun dışı ve içine fazla su teması olmayacak şekilde 3-4 dakikalık kısa süreli ve mutlaka soğuk veya ılık su ile duş alanılabilir (banyo kısa tutulmalı, sıcak ve buharlı ortamdan kaçınılmalıdır).
 • Kulak veya kaburga kıkırdağı kullandığımız revizyon hastalarımızda kıkırdak alınan bölge ilk 3 gün suyla temas etmemelidir, sonrasında ise soğuk veya ılık su ile duş alabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası ilk 1-2 gün burun deliklerinden kanla karışık akıntı olması normaldir. Burun deliklerinin önünde bu sızıntıları emmesi için küçük bir gazlı bez olacaktır, sızıntı bitene kadar ara ara kirlendikçe bu bez temiz bir yedeği ile değiştirilebilir.
 • Ameliyatın 3. gününe kadar yüz bölgesindeki şişlikler ve ödem artabilir ve 3. gün sonunda hızlıca düzelmeye başlar. . Ameliyat sonrası çoğu hastamızda rahatsız edici şişlik, morluk beklememektedir fakat yine de minimal olmasını sağlamak için ilk 3 gün uyku dışındaki zaman diliminde saat başı 10-15 dakika kadar soğuk uygulaması ve buz tatbiki yapılması önerilmektedir. Özellikle sabah kalkıldığında bu yüz şişliklerinin artması ve bazı hastalarımızın göz kapaklarında fazla ödem ve şişlik gelişmesi oldukça normal bir süreçtir.
  ๏ Ameliyat sonrası ilk günlerde gerek burun dışındaki termoplastik alçı ve eğer gerekli ise burun içine konulacak silikon burun içi tamponlar gerekse de burunda iyileşmekte olan bölgeler, burun içi dokulardaki ödemler ve kabuklar nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanmaktadır. Burun spreyi ve nemlendirici damlaları düzenli kullanmanız bu süreci rahat atlatmanızı sağlayacaktır. İyileşme süresince bu tıkanıklık azalacak ve burun normal sağlığına kavuşacaktır. Ameliyat sonrası ilk bir ay çok sert şekilde burun temizliği yapılmasından kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası bir hafta süreyle aspirin gibi kanamayı arttırma riski olan ilaç kullanmayınız. Ameliyat sonrası ilk 3 ay tütün ürünleri kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrası bir hafta alkol ürünleri tüketilmemelidir. Burunda beklenmedik yoğun bir kanama, yüksek ateş, beklenmedik bir ağrı olduğunda hemen bize ulaşmanız tavsiye edilmektedir.
 • Ameliyat sonrası 1. hafta sonunda eğer var ise burun içi silikon tamponlarınız ve burun dışı plastik alçınız çıkarılır ve sonrasında bandajlar ile burun cildiniz tekrar stabilize edilir.
 • Bu bantlar da burnunuzda 7 gün kadar kalacaktır sonrasında ise isterseniz kendiniz bu bantları çıkarabilirsiniz veya isterseniz kliniğimizdeki kontrol muayenenizde bu bantlar çıkarılacaktır.
 • Bu bandajlar burnunuzda iken yüzünüzü hafifçe yıkayabilir ve ılık su ile bantlara aşırı su değmesinden kaçınarak duş alabilirsiniz.
 • Burun delikleri iç kısmında kabuklanma artışı olursa burnunuzu deniz suyu spreyleri ile yıkadıktan sonra kulak çubuklarının pamuklu kısmına hafif antibiyotikli krem sürerek veya bu kısmı temiz su ile nemlendirerek burun deliği girişini dairesel hareketler ile nazikçe temizleyebilirsiniz.

 

Ameliyat sonrasında kullanacağınız İlaçlar reçete olarak verilecek ve kullanımları size tarif edilecektir, ilaçların kullanımıyla ilgili hatırlatmalar aşağıdadır;

 • – Augmentin 1000 mg tablet antibiyotik, sabah akşam bir adet, tok karnına
  ( Antibiyotik alerjiniz var ile Klacid 500 mg tablet kullanacaksınız )
 • Arveles tb, sabah akşam bir adet, tok karnına
 • Aerius tb, günde 1 adet
 • Sterimar burun spreyi, günde 5-6 kez en az 3-4 saniye olacak şekilde burun içerisine sıkınız
 • Thiocilline göz pomadı, burunda dikiş olan yerlere günde 2 kez hafifçe üzerlerini parlatacak kadar sürün
 • Arnica jel günde 2 kez göz altı cildine sürün
 • İliadin Nazal Sprey, silikon tüpler çıkınca burun içine günde 3 kez sıkın, toplam 5 gün
  kullanın
 • Rhinopanteina Damla, günde 3 kez burun içine damlatın

(Arnica Jeli ve İliadin Nazal Spreyi ameliyattan önce almanız ve ameliyat sabahı da yanınızda getirmeniz gerekmektedir, sabah odanızda dinlenirken kremi göz altı cildine sürüp, spreyi de burun içine sıkacaksınız)

GERÇEK SİZİ
ORTAYA ÇIKARMAYA BAŞLAYIN