Septoplasti ( Burun Eğriliği Ameliyatı )

Burun tıkanıklığı, günlük hayatta hastalarda burundan sağlıklı nefes alamamaya ve bunun sonucunda baş ağrısı gibi rahatsızlıklar ve uykuda düzensizliğe yol açabilir.

Burun içini iki ayrı bölüme ayıran bir çeşit perde gibi bir yapıya sahip olan septum, kıkırdak ve kemikten oluşan kompleks bir anatomiye sahiptir. Septum deviasyonu dediğimiz durum ise önde kıkırdak ve arkada kemikten oluşan burun orta bölmesinin eğrilikleridir ve bu durum burun tıkanıklığının en önemli sebeplerindendir. Burun çeperi eğriliği solunum güçlüğüne sebep oluyorsa düzeltilmesi ile beraber solunuma katkı sağlamasıyla kişinin hayat kalitesini belirgin derecede yükseltir.

Septum eğrilikleri sık geçirilen sinüzit ataklarına, burun kanamalarına ve bazen baş ağrılarına da yol açabilmektedir. Septoplasti ameliyatı ise burun içindeki kıkırdakta ve kemik çeperindeki eğriliğin giderilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Burun muayenesinde görülen ve hafif derecede izlenen burun eğriliğinde ise cerrahi işlem gerekmemektedir.

Bu ameliyat sonrasında burun ve göz çevresinde hiçbir şişlik ve morluk oluşmaz. Hastalar yatak istirahatine ihtiyaç duymazlar ve burun ucundaki ve dudak üstündeki hassasiyet dışında bir ağrı hissetmezler. Yine de ameliyat sonrası hafif şiddette ağrı söz konusu olabilir. Bu aşamada doktorun kontrolünde verilen ağrı kesiciler sayesinde ağrı kolaylıkla kontrol altına alınır. Şiddetli ağrı görülmez. Burun eğriliği ameliyatı sırasında konulan burun tamponları, özel delikli silikon tamponlardır ve genellikle 4. veya 5. günde bunlar ağrısız bir biçimde rahatlıkla çıkartılır.

Operasyon çok zorunlu kalmadıkça genelde 17-18 yaşından sonra yapılır çünkü kafa kemik gelişimi bu yaşlarda tamamlanmaktadır.
Ameliyat ardından ilk 1-2 hafta burundaki yaralar kabuklar ve biriken akıntı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. İyileşme süresince bu tıkanıklık zamanla azalacak ve özellikle 2.-3. haftadan sonra burundan nefes almak kolaylaşacaktır.

Kaş kaldırma için danışmanlık randevusu alın

Septum Deviasyonu Ameliyatı – Septoplasti Nedir?

Her iki burun pasajını birbirinden ayıran duvarın ön kısmı kıkırdak arka kısmı ise kemikten oluşmaktadır. Bu perde yapısındaki burun pasajını ikiye bölen duvarın eğriliklerini ve duvar üzerindeki anatomik bozuklukları düzeltmek amacı ile yapılan ameliyatlar “septoplasti” olarak adlandırılmaktadır. Septum deviasyonu ( burun duvarı eğrilikleri ) toplumda oldukça sık karşılaşılan bir anatomik bozukluk olduğu için bu durumu düzeltmeye yönelik “deviasyon ameliyatları” da en sık yapılan ameliyatlar arasındadır.
Septoplasti ameliyatı için karar verirken burnun muayene bulguları ile birlikte en az bu bulgular kadar hastanın mevcut şikayetleri ve hastanın hissettiği burun tıkanıklığının sağlık ve hayat kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri göz önüne alınmaktadır.

Septoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sıklıkla burun septumu ön yarısını oluşturan kıkırdak kısmında aşırı derecede eğrilik olmayan ve burnun kemik çatısının da bu eğriliğe katılmadığı anatomik bozukluklarda burun deliklerinden yaklaşım ile yapılan ve burun dışında herhangi bir kesi yapılmadan burun içine yaklaşım ile düzeltme sağlanan , yaklaşık 20-30 dakika kadar süren, genellikle eğri kıkırdak ve kemik kısımlarının düzeltilmesi, gereklilik halinde çıkartılması şeklinde uygulanan kapalı teknik septoplasti ameliyatlarıyla başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Fakat bulunduğumuz coğrafyadaki genetik özeliklerin de etkisi ile farklı cerrahi yaklaşımlar gerektiren ciddi eğriliklerle karşılaşılma sıklığı da oldukça fazladır.

Kaş kaldırma için danışmanlık randevusu alın

Açık Teknik Deviasyon Ameliyatı Nedir ?

Burun içerisindeki eğriliğin burnun hava pasajının daha dar olan burun sırtına yakın olan üst kısmında olduğu durumlarda ve septum kıkırdağı ileri derecede deforme olan ya da daha önce burun ameliyatı geçirmiş hastalarda ciddi anatomik onarım yapılması gerektiği için “açık teknik septoplasti ameliyatı” tercih edilmelidir. Bu tür deviasyon problemi olan hastalarda standart kapalı ameliyat uygulanması çoğu zaman ameliyatın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır . Ayrıca hastaların tekrar revizyon ameliyat geçirme ihtimalinin bulunduğu durumlarda burun içinde onarım için yeterli kıkırdak kalmamış olması nedeni ile problem yaşanma riski oldukça fazladır.

Burnun dış kemik yapısında veya kıkırdak çatısının da eğriliğe katıldığı durumlarda ise deviasyona yönelik ameliyat sırasında estetik burun ameliyatı da yapılması planlanan hastalarda aynı şekilde açık teknik ameliyat tercih edilmektedir.
Daha önce geçirdiği ameliyata bağlı olarak burun içinde kıkırdak eksikliği veya ciddi şekil bozukluğu olan hastalarda septumda düz ve sağlam bir yapı oluşturmak için yeterli miktarda kıkırdak olmaması durumunda kaburgadan alınan kıkırdak parçalarının burunda kullanılması gerekebilmektedir.

Deviasyon – Septoplasti Ameliyatı ile Beraber Burun Estetik Ameliyatı – Rinoplasti Yapılır mı?

Burun içinde Septum eğriliği – deviasyon nedeni ile ameliyat olması gereken hastalar aynı zamanda estetik burun ameliyatı olmayı da düşünüyorlarsa en ideal yaklaşım iki ameliyatın aynı anda yapılmasıdır. Burun Septum yapısında eğriliğe neden olan özellikle fazla kıkırdak dokularının düzeltilmesi , çıkarılması sonrası ameliyatın estetiğe yönelik kısmında burunu yeniden şekillendirirken çeşitli amaçlarla greft olarak kullanılabilmesi ameliyatların birlikte yapılmasının ameliyatın en önemli avantajdır.

Septoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Deviasyon ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır ve burun içerisinden kapalı teknik yaklaşım ile yaklaşık 20-30 dakika , açık teknik Septoplasti ile ise burun içindeki anatomik problemin derecesine ve kaburgadan kıkırdak dokusu alma ihtiyacı olup olmamasına göre 1-2 saat civarında sürmektedir. Hastaların ameliyat sonrasında 2 ya da 3 kez kontrole gelmeleri genellikle yeterli olmaktadır. Burun içinde mukoza iyileşmesi tamamlanana kadar 2 hafta boyunca oluşan kuruma ve kabuklanma için tuzlu su içeren temizleyici spreyler ve nemlendirici damla ya da spreyler kullanılmaktadır.

Estetik amaçlı müdahale yapılmayan ya da dış görünüşü de etkileyecek düzeyde kıkırdak eğriliği nedeni ile açık teknik Septoplasti ameliyat uygulanmayan hastalar ise ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olabilmektedirler. Ayrıca bu hastalarda burun dış görünüşünde herhangi bir farklılık oluşmamakta, yüz ve gözler çevresinde ödem ve morluklar izlenmemektedir. Hastaların deviasyon ameliyatından yaklaşık İki hafta sonra darbe riski olmayan spor aktivitelerine 1 ay sonra ise yüzmeye başlayabilirler.

Dr Furkan Özer Fotoğrafı

Furkan Özer

CEO
1986 yılında Sakarya Sapanca’da doğdu. İlkokul eğitimini Adapazarı Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini sırasıyla Sakarya Anadolu Lisesi ve Sakarya Fen lisesi’nde 1997-2004 yılları arasında tamamladı. 2012 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 2012-2018 yıllarında Hacettepe Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında (KBB) Uzmanlık Eğitimini aldı.
Dr Furkan Özer Fotoğrafı

Furkan Özer

CEO
1986 yılında Sakarya Sapanca’da doğdu. İlkokul eğitimini Adapazarı Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini sırasıyla Sakarya Anadolu Lisesi ve Sakarya Fen lisesi’nde 1997-2004 yılları arasında tamamladı. 2012 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 2012-2018 yıllarında Hacettepe Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında (KBB) Uzmanlık Eğitimini aldı.

SONUÇLAR

GERÇEK SİZİ
ORTAYA ÇIKARMAYA BAŞLAYIN